Mister Deejay :: Forumi :: ::Main Floor Oddelek:: :: DJ
 
<< Prejšna tema | Naslednja tema >>
Za začetnike: Kako priklopiti mešalno mizo?
Moderatorji: Admin, David
Avtor Tema
DJ_matija
jul 20 2009, 12:47
Registriran član #6083
Pridružen: jan 04 2009, 13:02

Sporočila: 346
Glede na to, da so bila na forumu že razna vprašanja o tem, pa tudi veliko ljudi me je to vprašalo, sem se odločil, da se malce razpišem o tem.

Na sliki je mikser Behringer DDM400.




1 (bela barva): Vhod za povezavo z električnim omrežjem.
2 (rdeča barva): Izhodi:

A: XLR izhod za levi in desni zvočnik (XLR ima ločeno ozemljitev in posledično pri prenosu ni "bruma")
A2: Cinch izhod (brez ozemljitve; še vedno gre pa za isti izhod)
A3: Izhod za subwoofer (večina mešalnih miz tega nima, zato je potrebna kretnica (o tem malce kasneje).
B: Izhod B: Glasnost tega uravnavamo ločeno kot izhod A, ponavadi se na njega priklopijo monitorji (zvočniki, ki so obrnjeni proti DJ-u).
C: Izhod za snemalnik (kasetar oz digitalni formati)
D: Digitalni izhod (za digitalne naprave; imajo ga samo nekateri digitalni mikserji)

3 (rumena barva):
MIDI povezava (za povezavo z računalnikom oz napravami z MIDI; o tem malce kasneje)

4: (modra barva)
Vhodi za mikrofon (poznamo XLR (na sliki) in jack vhode)

5: (zelena barva)

Vhodi:

Vsak kanal ima svoj vhod. Nanj lahko priklopimo različne naprave.

A: Phono vhod. Nanj se priklopi gramofon, ker le-ta potrebuje dodaten predojačevalec. Nekateri gramofoni imajo predojačevalec že vgrajen (te potem priklopimo na line vhod), vendar pa je večina gramofonov še vedno brez predojačevalca. Običajne mešalne mize (tiste, ki niso DJ mikserji) predojačevalcev za gramofon običajno nimajo, zato jih moramo dokupiti posebej.
POZOR! V PHONO VHOD PRIKLAPLJAMO SAMO GRAMOFONE! V NASPROTNEM PRIMERU DOBIMO PREMOČAN SIGNAL, KI NAM LAHKO UNIČI PREDOJAČEVALEC IN OSTALE KOMPONENTE!

A2: GND oz ozemljitev. Gramofoni imajo poleg dveh cinch kablov še kabel za ozemljitev. Ta kabel privijemo s tem vijakom in tako ozemljimo gramofon.

A3: Stikalo phono-line. Čeprav imamo zraven ločen line vhod lahko tudi phono vhod uporabimo kot line, s tem da izklopimo predojačevalec. To storimo tako, da premaknemo stikalo na line. Tako dobimo še en line vhod.

B: Line vhod. Sem priklopimo CD playerje, računalnike, samplerje... skratka vse kar ni gramofon.

5: Izhod za slušalke (na vrhu mikserja oz sprednji strani).

To je to. Nekatere mešalne mize imajo malo več, druge malo manj vhodov/ izhodov. Tu so predstavljeni najpogostejši. Od teh bi (ta mešalna jih sicer nima) izpostavil še send-return vhod za povezavo z zunanjimi efektorji.
Nekateri vhodi/izhodi so lahko tudi drugje (predvsem za mikrofon in slušalke je pri veliko manjših mikserjih na sprednji strani).

[ Urejeno jul 20 2009, 12:47 ]
Nazaj na vrh
zvone
jul 20 2009, 15:07
Registriran član #1659
Pridružen: dec 22 2004, 12:22

Sporočila: 747
Zelo dobroClapClapClap.....z ozirom da si iz Afganistana! Vse lepo in prav,samo z "brumom" pod A se ne strinjam.Če brum dobiš na katerikoli vhod,ga bo XLR na izhodu brez problema transportiral dalje.Tudi po liniji izhod-ojačevalec lahko dobiš brum,če se povezave (mase-ozemljitve) duplirajo!!!!Torej ta XLR omogoča samo priklop na profesionalne simetrične sisteme in NIKAKOR NE ODPRAVLJA BRUMA.
XLR vhodi služijo za nizkoomske mikrofone,medtem,ko se na JACK vhode priklopi visokoomske mikrofone.Na XLR vhodih je tudi phantom napetost (48V) za kondenzatorske mikrofone,medtem,ko te napetosti na jackih ni.
Sicer pa Thumbs%20Up


[ Urejeno jul 20 2009, 15:07 ]
Nazaj na vrh
DJ_matija
jul 20 2009, 17:02
Registriran član #6083
Pridružen: jan 04 2009, 13:02

Sporočila: 346
No, hvala da si me popravil. Sprva sem mislil, da ga ne dobiš po izhodu linija ojačevalec, pa sem očitno imel napačne informacije.
Hvala!

[ Urejeno jul 20 2009, 17:02 ]
Nazaj na vrh
RiPPeR
jul 24 2009, 13:59
Registriran član #3615
Pridružen: feb 06 2006, 20:03

Sporočila: 80

sam še tole, if i may.... js bi na tvojem mestu zamenu rdeče A2 in A3 Wink



[ Urejeno jul 24 2009, 13:59 ]
Nazaj na vrh
 

Skoči:     Nazaj na vrh

Objavi to temo: rss 0.92 Objavi to temo: rss 2.0 Objavi to temo: RDF
Powered by e107 Forum System
 
 
Mister Deejay